racingstats247.com



RacingStats247 > Racecourses > Caulfield

Caulfield

Racecourse Details

Name Caulfield
Address Caulfield, VIC 3162
Country Australia
Code Flat
Surface Turf
Caulfield  

Latest Race Results

Fin.
Race 1 Results 11:15 19-10-2019
Pos. Horse Jockey Trainer
1 Extreme Pride C.Williams D.T.O'brien
2 So You Swing D.M.Lane M.Ellerton & S.Zahra
3 Vigere B.Prebble T.Busuttin & N.Young
4 Quality Seeker (Usa) B.Allen C.Maher & D.Eustace
5 Grinzinger Star (Nz) D.Oliver D.T.O'brien
6 Starcaster (Gb) J.Mcneil A.Freedman
7 Calendar Lad B.Mertens B.J.Mccarthy
8 Jenkins M.J.Dee Mick Price & Michael Kent (Jnr)
9 Black Toff Affair D.W.Stackhouse U.Clarke
10 Mickey Blue Eyes L.Nolen D. & B.Hayes & T.Dabernig
NR Arctic Shock (Nz) B.J.Melham John & Chris Meagher
NR Four By Four D.Dunn R.J.Laming
Fin.
Race 2 Results 11:50 19-10-2019
Pos. Horse Jockey Trainer
1 Wild Vixen D.Yendall L.T.Kavanagh
2 Night Express B.Allen H.Dwyer
3 Debt'n'deficit D.Thornton M.Ellerton & S.Zahra
4 Tubby Two Tracks C.Williams C.M.Bieg
5 Cu After Dark D.Oliver D.T.O'brien
6 Talented B.Mertens P. & P.Snowden
7 Ready Set Sail D.Dunn Mick Price & Michael Kent (Jnr)
8 Stay Gold D.M.Lane D.T.O'brien
9 Charleise J.Allen C.Maher & D.Eustace
10 Carmen Sandiego B.J.Melham M.Freedman
11 Ginny Ann D.Bates S.W.Wilde
NR Pretty Brazen M.J.Dee Tony & Calvin Mcevoy
NR Splendoronthegrass J.Kah D. & B.Hayes & T.Dabernig
Fin.
Race 3 Results 12:25 19-10-2019
Pos. Horse Jockey Trainer
1 Alabama Express M.J.Dee M.D.Moroney
2 Hilo D.M.Lane J.A.Cummings
3 Heirborn (Nz) B.J.Melham A.Freedman
4 Defiant Dancer J.Allen P.J.Stokes
5 Nicconi Storm C.Williams D. & B.Hayes & T.Dabernig
6 Astraeus (Nz) D.Dunn T.Busuttin & N.Young
7 Lord Markel (Nz) B.Prebble W.J.Kelly
8 Shift The Risk D.Oliver Tony & Calvin Mcevoy
9 The Executioner M.Walker T.Busuttin & N.Young
10 Triton Rising L.Nolen D. & B.Hayes & T.Dabernig
Fin.
Race 4 Results 13:00 19-10-2019
Pos. Horse Jockey Trainer
1 Thought Of That L.Meech C.Maher & D.Eustace
2 Warning M.Harley A.Freedman
3 Brilliant Venture (Nz) J.Mott M.Ellerton & S.Zahra
4 Miami Bound (Nz) D.Oliver D.T.O'brien
5 Huntly Castle J.Mcneil D. & B.Hayes & T.Dabernig
6 Creator D.M.Lane P. & P.Snowden
7 Power Scheme B.Prebble D. & B.Hayes & T.Dabernig
8 Miroku J.Allen P.J.Stokes
9 Serengeti R.Mcleod P.G.Carey
Fin.
Race 5 Results 13:35 19-10-2019
Pos. Horse Jockey Trainer
1 Humma Humma J.Mott J.R.Mcardle
2 Demerara C.Williams J.A.Cummings
3 Prophet's Thumb D.Dunn D.A.Pfieffer
4 Vinicunca D.Oliver G. Waterhouse & A. Bott
5 Soothing D.M.Lane J.A.Cummings
6 Miss Iano B.J.Melham M.C.Webb
7 Working From Home D.Bates D.Bowman
8 Victory Kingdom L.Nolen D. & B.Hayes & T.Dabernig
9 Tatiara J.Mcneil R.E.Laing
Fin.
Race 6 Results 14:10 19-10-2019
Pos. Horse Jockey Trainer
1 Gamay D.Bates A.Alexander
2 Vegas Jewel (Nz) J.Childs M.A.T.Kavanagh
3 Celestial Falls B.J.Melham M.Newnham
4 Ocean Miss M.Walker D. & C.Feek
5 Song Brocade J.Mcneil J.D.Sadler
6 Oriental Lily D.M.Lane P. & P.Snowden
7 Cape Leopard R.Mcleod P.G.Carey
8 Presently D.Dunn K.M.Keys
9 Leven Lass (Nz) B.Prebble T.Busuttin & N.Young
10 Fiorente's Girl J.Mott D. & B.Hayes & T.Dabernig
11 Snapdancer J.Allen C.Maher & D.Eustace
12 Really Discreet L.Nolen P.J.Stokes
13 Atame D.Oliver D.T.O'brien
14 Isola Comacina (Nz) J.Kah A.Noblet
15 Contrition (Nz) M.J.Dee Mick Price & Michael Kent (Jnr)
Fin.
Race 7 Results 14:45 19-10-2019
Pos. Horse Jockey Trainer
1 Miss Leonidas S.Baster S.A.Dwyer
2 God Of Thunder D.Dunn M, W & J.Hawkes
3 Malibu Style M.J.Dee N.D.Parnham
4 Badajoz D.Yendall J.A.Cummings
5 Tactical Advantage D.Oliver K.A.Lees
6 Crystal Dreamer D.M.Lane M.Ellerton & S.Zahra
7 I Am Immortal J.Mcneil A.Freedman
8 Not Enough Effort B.Allen S.Trolove
9 Mclaren C.Williams P. & P.Snowden
NR Intuition B.J.Melham J.A.Cummings
Fin.
Race 8 Results 15:30 19-10-2019
Pos. Horse Jockey Trainer
1 Streets Of Avalon B.J.Melham S.P.Nichols
2 Variation D.Oliver S.J.Miller
3 Royal Meeting (Ire) P.Cosgrave S.B.Bin Suroor
4 Manolo Blahniq (Nz) J.Noonan A.Noonan
5 Land Of Plenty D.M.Lane P. & P.Snowden
6 Moss 'N' Dale (Nz) J.Martin P.Gelagotis
7 Tom Melbourne (Ire) M.Walker C.J.Waller
8 Terbium L.Nolen P.J.Stokes
9 Desert Lord D.Dunn M, W & J.Hawkes
Fin.
Race 9 Results 16:15 19-10-2019
Pos. Horse Jockey Trainer
1 Mer De Glace (Jpn) D.M.Lane H.Shimizu
2 A Prince Of Arran (Gb) J.Kah C.Fellowes
3 Crown Prosecutor C.J.Grylls S.B.Marsh
4 Constantinople (Ire) L.Nolen D. & B.Hayes & T.Dabernig
5 Finche (Gb) M.Walker C.J.Waller
6 True Self (Ire) D.Bates W.P.Mullins
7 Hartnell (Gb) B.Rawiller J.A.Cummings
8 Red Verdon (Usa) P.Cosgrave E.A.L.Dunlop
9 The Chosen One (Nz) S.Baster M.Baker & A.Forsman
10 Sound Check (Ger) J.M.Winks M.D.Moroney
11 Mr Quickie J.Allen P.J.Stokes
12 Gold Mount (Gb) M.Du Plessis I.Williams
13 Neufbosc (Fr) J.Mcneil D. & B.Hayes & T.Dabernig
14 Brimham Rocks (Gb) M.J.Dee C.J.Waller
15 Angel Of Truth D.Yendall G.M.Markwell
16 Rostropovich (Ire) D.Dunn D. & B.Hayes & T.Dabernig
17 Qafila C.J.Parish D. & B.Hayes & T.Dabernig
18 Big Duke (Ire) B.Prebble K.A.Lees
NR Mirage Dancer (Gb) B.J.Melham T.Busuttin & N.Young
NR Mustajeer (Gb) D.Oliver K.A.Lees
NR Vow And Declare C.Williams D.T.O'brien
NR Wolfe (Jpn) B.Mertens G. Waterhouse & A. Bott
Fin.
Race 10 Results 16:50 19-10-2019
Pos. Horse Jockey Trainer
1 Savatiano C.Williams J.A.Cummings
2 Angelic Ruler D.Oliver Daniel & Ben Pearce
3 Spanish Whisper J.Mcneil D. & B.Hayes & T.Dabernig
4 Pohutukawa B.Rawiller J.A.Cummings
5 Invincibella M.Walker C.J.Waller
6 Baccarat Baby M.Hellyer D.J.Vandyke
7 Celebrity Dream (Nz) M.Harley C.J.Waller
8 Jamaican Rain B.J.Melham R.J.Laming
9 Krone B.Prebble Mick Price & Michael Kent (Jnr)
10 Teleplay M.J.Dee Mick Price & Michael Kent (Jnr)
12 Bella Martini D.Dunn M, W & J.Hawkes
13 Sheezdashing D.Yendall M.Ellerton & S.Zahra
14 Etana J.Allen C.Maher & D.Eustace
NR Aristia D.M.Lane M.Ellerton & S.Zahra
NR Naantali (Nz) J.Kah C.Maher & D.Eustace

Hotels near Caulfield racecourse