racingstats247.com



RacingStats247 > Racecourses > Geelong

Geelong

Racecourse Details

Name Geelong
Address Breakwater, VIC 3219
Country Australia
Code Flat
Surface Turf
Geelong  

Latest Race Results

Fin.
Race 1 Results 12:30 26-06-2020
Pos. Horse Jockey Trainer
1 Guns Ablazing (Nz) M.J.Dee Amy & Ash Yargi
2 Irish Pardon M.Allen R.D.Griffiths
3 Bowness (Nz) D.Oliver N.A.Blackiston
4 Red Lucas B.Rawiller C.A.Graesser
5 Solodka L.W.German T.Furdetska
6 Hot Rebel S.S.Cunningham
7 Cicilo J.D.Hill S.Lenehan
8 Zag J.Allen I.Gilcrist
9 Pacific Crest J.C.Maskiell B.I.Stanaway
10 Redeemed D.Holland A.Cosgriff
11 Sandman D.Bates M.W.Greig
12 Takahe (Nz) M.Carson B.I.Stanaway
NR Twilight Zone (Nz) N.Farley B.I.Stanaway
Fin.
Race 2 Results 13:00 26-06-2020
Pos. Horse Jockey Trainer
1 Faltonius T.M.Nugent B.I.Stanaway
2 Zee Rebel J.Mott M.B.Scott
3 Think He Mei (Nz) R.Mcleod P.G.Carey
4 Yulong Town (Ire) J.Allen A.Cosgriff
5 Prince Elvis J.C.Maskiell K.L.Southey
6 Super Quick Love M.J.Dee R.C.Archard
7 Message T.Childs J.F.Moloney
8 Son Of Keano N.Farley R.K.Carnes
9 Costano Mille (Nz) M.Carson B.I.Stanaway
10 Relanski S.Tsaikos D.J.Cannon
11 Salsa Dancer M.Poy T.Furdetska
12 Hardway Z.Spain B.I.Stanaway
Fin.
Race 3 Results 13:30 26-06-2020
Pos. Horse Jockey Trainer
0 Melba Storm J.M.Winks T.Busuttin & N.Young
1 Free Flying Star J.Mott J.R.Mcardle
2 Bella Tiara D.Yendall M.J.Williams
3 The Bride D.Thornton A.Freedman
4 Zacouver (Nz) J.Allen L. & T.Corstens
5 Future Force D.Yendall P. & P.Snowden
6 Aqaareb L.Nolen D. & B.Hayes & T.Dabernig
7 Cafe Rizu D.Oliver Mick Price & Michael Kent (Jnr)
8 Akahai M.Rodd J.A.Cummings
9 Sure Strategy J.D.Hill H.Dwyer
10 The Prater B.Rawiller J.A.Cummings
11 Ideal Miss M.Walker N.A.Blackiston
12 Sweet As Scandi B.J.Melham R.D.Griffiths
NR Excelsior Dawn L.Lafferty M.Brown
NR Safeeya M.J.Dee Mick Price & Michael Kent (Jnr)
Fin.
Race 4 Results 14:00 26-06-2020
Pos. Horse Jockey Trainer
0 The Duke Of Hazard B.J.Melham D.R.Brideoake
1 Wairere Falls (Nz) D.Thornton C.J.Waller
2 Toyetic J.Mott A.Freedman
3 Turncoat M.Poy H.Dwyer
4 Fenyx C.Williams D.T.O'brien
5 Sense Of Danger (Nz) C.Newitt S.Ferchie
6 Cinderella Man T.M.Nugent C.W.Mcdonald
7 Moshe Pit Gem R.Tremsal D.K.Binaisse
8 Jakk's Right (Nz) - C.W.Little
9 Ms Monet J.Duffy C.J.Calthorpe
10 Irish Fighter - P.G.Carey
11 Mystic Cloud J.Noonan A.Noonan
NR Airstream N.Callow A.M.Sheehan
NR At Your Peril D.J.Dunn W.Masters
NR Brazen Princess B.E.Grylls John & Chris Meagher
NR Kissy For Leslie (Nz) D.Oliver G.M.Begg
NR Nanneri J.M.Winks A.Hinch
NR Sometimesnever B.Park S.Ferchie
Fin.
Race 5 Results 14:30 26-06-2020
Pos. Horse Jockey Trainer
1 Wicklow Town D.Oliver J.A.Scott
2 Diode J.Noonan D.Arnold
3 Inspired Sun J.Allen V.L.Malady
4 Renouf D.Yendall M.J.Williams
5 Sanbuck J.C.Maskiell B.Cozamanis
6 Snifter M.J.Dee P.Payne
7 Aviate B.E.Thompson K.L.Corstens
11 Heavenly Light M.Walker R.J.Laming
NR Regardsmaree B.J.Melham H.Dwyer
Fin.
Race 6 Results 15:00 26-06-2020
Pos. Horse Jockey Trainer
1 Cosmosnip B.E.Thompson C.A.Mcgillivray
2 Cu After Dark D.Oliver D.T.O'brien
3 No New Tricks L.W.German B.G.Purcell
4 Pereira J.Noonan D.Arnold
5 Righthere Rightnow B.Mertens H.Dwyer
6 Naval Envoy Z.Spain D.K.Loos
7 Charvet M.J.Dee T.Busuttin & N.Young
8 Magic Pippa C.G.Gaudray P.G.Carey
9 Cruizie Captain J.Mott B.P.Lawlor
10 Shipway C.Newitt A.Dale
11 Lord Of The Turf D.Bates A.J.Purcell
NR Terrace House M.Walker Mick Price & Michael Kent (Jnr)
NR Thunderdome J.Allen L. & T.Corstens
NR Tsushima D.Thornton M.Ellerton & S.Zahra
NR Unbounded L.Nolen P.J.Stokes
Fin.
Race 7 Results 15:30 26-06-2020
Pos. Horse Jockey Trainer
1 Brazen Brando B.E.Thompson P.J.Stokes
2 Kamien A.Darmanin P.Gelagotis
3 Design Rouge D.Oliver S.P.Nichols
4 Guissola D.W.Stackhouse A.Dale
5 Sham I Am D.Moor D.T.O'brien
6 There You Are B.J.Melham H.Dwyer
7 Wish I Might D.Bates D.Bowman
8 Ocean Knight (Nz) L.Nolen D. & B.Hayes & T.Dabernig
9 Doctor Coto J.C.Maskiell I.R.Jones
10 Mumbles D.Yendall D.Bowman
NR Copper Fox B.Allen H.Dwyer
NR Wind Spirit (Nz) M.Rodd L.Smith
Fin.
Race 8 Results 16:00 26-06-2020
Pos. Horse Jockey Trainer
1 Desert Realm (Nz) B.J.Melham T.Busuttin & N.Young
2 Trench Warfare (Nz) F.W.Kersley M.S.S.Cumani
3 Brigid's Cross J.Allen C.Maher & D.Eustace
4 Into Rio (Nz) D.W.Stackhouse M.Ellerton & S.Zahra
5 Naadirah (Fr) J.Bowditch R.L.Hickmott
6 Tumanako (Nz) B.E.Thompson P.J.Stokes
7 Quality Approach A.K.Kelly M.Freedman
8 Stable Me (Nz) D.Yendall Q.Scott
9 May Peace Prevail (Ire) D.Oliver D.T.O'brien
10 Necessitas (Nz) J.Mott M.Ellerton & S.Zahra
11 Ascot Red D.Smith D.M.Maher
12 Sure Move B.Park B.Mcgrath
NR Boltoutoftheblue C.Newitt S.Ferchie
NR Celerity - N.A.Blackiston
NR Iowa Hawkeye J.M.Winks M.D.Moroney
NR Jazz Star M.Poy P.A.Chow
NR Not Alone M.Rodd B.Stanley
NR Stornaway N.Callow A.B.Logan
Fin.
Race 9 Results 16:30 26-06-2020
Pos. Horse Jockey Trainer
1 Mr Cancun (Nz) M.Rodd L.Smith
2 Think I'm Dreaming D.Thornton H.Dwyer
3 El Guerrouj (Nz) C.Newitt T.Busuttin & N.Young
4 Soaring Eagle B.E.Thompson D.R.Brideoake
5 Evil Cry A.Lynch A.S.Garraway
6 Trumpsta J.Allen N.Smart
7 Gambeson J.C.Maskiell J.Horner
8 La Volt J.Mott M.Ellerton & S.Zahra
9 St Joeys D.Yendall M.J.Williams
10 Star Jan D.Bates A.Alexander
11 Firstclass Dreamer B.Higgins M.Brown
NR Bullet Master D.Moor P. & P.Snowden
NR La Bella Costa B.J.Melham M.Laurie
NR Lake's Folly D.W.Stackhouse A.Freedman
NR Miroku L.Nolen P.J.Stokes

Hotels near Geelong racecourse