racingstats247.com



RacingStats247 > Racecourses > The Valley

The Valley

Racecourse Details

Name The Valley
Address Moonee Ponds, VIC 3039
Country Australia
Code Flat
Surface Turf
The Valley  

Latest Race Results

Race 1 12:00 20-03-2020
Race 3 12:00 20-03-2020
Race 4 12:00 20-03-2020
Race 5 12:00 20-03-2020
Race 6 12:00 20-03-2020
Fin.
Race 1 Results 16:30 20-03-2020
Pos. Horse Jockey Trainer
1 Alsvin L.Meech S.H.Eden
2 Viral C.Williams D.T.O'brien
3 Strike A Beau J.Kah R.J.Laming
4 Carlingford M.Walker M.J.Sell
5 Non Paear T.Stockdale C.P.Diplock
6 The Enzo J.Mcneil N.J.Hobson
7 Fallen Empire D.Thornton M.Ellerton & S.Zahra
8 Boltoutoftheblue B.Rawiller S.Ferchie
9 Rock Tycoon D.Oliver Mick Price & Michael Kent (Jnr)
10 Allageri G.M.Bedggood
11 Cashed Up L.Doodt P.Payne
NR Raktoff G.Cartwright R.L.Cully
NR Sam's Image M.Zahra J.D.Sadler
NR Sheriff John Stone L.Riordan K.L.Southey
Fin.
Race 2 Results 17:00 20-03-2020
Pos. Horse Jockey Trainer
1 Open Minded (Nz) M.Zahra A.Freedman
2 Crowned Lizzie D.Bates D.Bowman
3 Star Surprise M.J.Dee M.D.Moroney
4 Heyington Station J.Allen P.J.Stokes
5 Nerone B.Rawiller J.A.Cummings
6 Ocular D.Holland S.H.Eden
7 Don'ttelltheboss J.Mcneil R.D.Griffiths
8 Oasis Girl D.M.Lane M.Ellerton & S.Zahra
9 Radiant Success D.W.Stackhouse M.Laurie
10 Orienzel M.Walker Mick Price & Michael Kent (Jnr)
NR Beaux Yeux - M.P.Trotter
NR Condo's Express - R.J.Laming
NR Defiant Dancer - P.J.Stokes
NR Dirty Work - M, W & J.Hawkes
NR Dissedge - C.D.Widdison
NR Done By Me - P.J.Stokes
NR Express Pass - N.R.Ryan
NR Glassey Miss - S.W.Wilde
NR Hackeress - M.R.Sues
NR Hawker Hurricane - M.D.Moroney
NR Igniting - C.Maher & D.Eustace
NR Kooweerup - C.Maher & D.Eustace
NR Lankan Star - D. & B.Hayes & T.Dabernig
NR Leale - C.W.Hutchinson
NR Lodestar - C.W.Little
NR Lord Markel (Nz) - W.J.Kelly
NR Lunakorn - A.Freedman
NR Magnajet - T.Busuttin & N.Young
NR Maktabba - D. & B.Hayes & T.Dabernig
NR Mnementh - M.D.Beer
NR Modear - P.Payne
NR Overkill - C.Maher & D.Eustace
NR Pill Box - N.J.Hobson
NR Prince Heartford - C.Anderson
NR Sovereign Legend - J.D.Sadler
NR Soweto Haze - N.J.Hobson
NR Strike A Beau - R.J.Laming
NR Sweet Gift - B.Stanley
NR Tan Tat Harmony - P.J.Stokes
NR Time To Dazzle (Nz) - M.D.Moroney
NR Toffee Doll - C.D.Widdison
NR Tycoon Bella - C.M.Alderson
NR Wings Of Pastrami - J.R.Searle
NR Winsome Voyage (Nz) - D.D.Larsson
Fin.
Race 3 Results 17:30 20-03-2020
Pos. Horse Jockey Trainer
1 Larimer Street D.Oliver T.Busuttin & N.Young
2 Vangelic C.Williams G. Waterhouse & A. Bott
3 Pioneer River M.Zahra D. & B.Hayes & T.Dabernig
4 Montia R.Bayliss D. & B.Hayes & T.Dabernig
5 Unanimous J.Mcneil C.Maher & D.Eustace
6 Frankie Two Angels B.Rawiller L. & T.Corstens
7 Mystery Dancer M.Walker B.Stanley
8 Phere Her J.Kah G.M.Begg
9 True Mettle M.Poy D.Grass
NR Glenfiddich D.M.Lane R.D.Griffiths
Fin.
Race 4 Results 18:00 20-03-2020
Pos. Horse Jockey Trainer
1 Too Close The Sun L.Neindorf L.Smith
2 Relucent (Nz) C.Williams C.J.Waller
3 Ghodeleine C.Caserta A.Noblet
4 Big Brew M.Zahra M.A.T.Kavanagh
5 Blue Bear D.Holland B.Cozamanis
6 La Belle Jude J.Bowditch G.L.Rielly
7 Viscosity (Nz) M.J.Dee T.Busuttin & N.Young
8 Sam Slick T.M.Nugent G.Eurell
9 Mount Madeira (Nz) T.Busuttin & N.Young
10 Savvy Ken (Nz) L.Nolen D.R.Brideoake
11 Classic Bright L.Meech G. Waterhouse & A. Bott
12 Stanley N.Callow N.J.Dyer
NR Cape Richards L.Riordan N.J.Hobson
NR Crafty Devil F.W.Kersley M.S.S.Cumani
NR Garbhan G.Cartwright B.Stanley
NR Grand Crown T.Stockdale C.Maher & D.Eustace
Fin.
Race 5 Results 18:30 20-03-2020
Pos. Horse Jockey Trainer
1 Bella Vella J.Kah W.T.Clarken
2 Fine Dane M.Zahra J.F.Moloney
3 Rebel Miss C.Williams M.C.Smith
4 The Commoner T.M.Nugent T.J.Hughes
5 Queen Annabel D.Oliver R.J.Kelly
6 Our Gladiator J.Eaton J.Hunter
7 Epic Grey D.Yendall L.Smith
8 Lagerfeld L.Meech C.Maher & D.Eustace
9 Miss Norway J.Mcneil J.D.Sadler
NR The Centaurian B.E.Thompson B.R.Fox
Fin.
Race 6 Results 19:00 20-03-2020
Pos. Horse Jockey Trainer
1 Piccatric J.Allen C.Maher & D.Eustace
2 Snapdancer J.Mcneil C.Maher & D.Eustace
3 Flandersrain F.W.Kersley M.S.S.Cumani
4 Mostly Sunny D.Caboche P.L.M.Caboche
5 Betcha Flying C.Williams C.J.Waller
6 Meuse D.M.Lane A.Freedman
7 Mrs Beckham (Nz) C.D.Symons M.Ellerton & S.Zahra
8 Athleisure B.Rawiller J.A.Cummings
9 Song Brocade R.Bayliss J.D.Sadler
10 Evie Girl (Nz) J.Kah D.R.Brideoake
11 Kristalove (Nz) L.Meech G. Waterhouse & A. Bott
NR Impossible Mission D.Oliver D.T.O'brien
NR Selica (Nz) B.E.Thompson P.J.Stokes
Fin.
Race 7 Results 19:30 20-03-2020
Pos. Horse Jockey Trainer
1 Loving Gaby C.Williams C.Maher & D.Eustace
2 Gytrash M.Zahra G.V.Richards
3 Bivouac H.Bowman J.A.Cummings
4 Pippie B.J.Melham John & Chris Meagher
5 Mystic Journey A.Darmanin A.Trinder
6 Exceedance T.Berry M, W & J.Hawkes
7 Vital Silver J.Mcneil Daniel & Ben Pearce
8 Embrace Me (Nz) D.Oliver D.T.O'brien
9 Scales Of Justice D.Yendall L.Smith
10 Rock Magic M.J.Dee C.M.Gangemi
11 Zoutori D.M.Lane M.Ellerton & S.Zahra
NR Bons Away - C.Maher & D.Eustace
NR Faatinah - D. & B.Hayes & T.Dabernig
NR Fleet Review (Usa) - A.G.Rae
NR Miss Leonidas - S.A.Dwyer
NR Nature Strip - C.J.Waller
NR Rubisaki - P.Payne
NR Tofane (Nz) - M.D.Moroney
Fin.
Race 8 Results 20:00 20-03-2020
Pos. Horse Jockey Trainer
1 Mamzelle Tess B.E.Thompson L. & T.Corstens
2 Bam's On Fire H.Bowman C.Maher & D.Eustace
3 Fidelia J.Mcneil R.D.Griffiths
4 Spanish Reef M.Zahra K.M.Keys
5 Cryptic Jewel (Nz) - B.Stanley
6 Moonlight Maid M.J.Dee M.Freedman
7 Aristia B.J.Melham M.Ellerton & S.Zahra
8 Irithea D.M.Lane B.Baker
9 She's On Time (Nz) E.P.Brown C.M.Alderson
NR Fabric (Nz) - D.T.O'brien
NR Global Sanction - G.M.Begg
NR Greysful Glamour - M.Newnham
NR My Pendant (Nz) - D.T.O'brien
NR Paint The Town (Nz) - S.B.Laming
NR Princess Jenni (Nz) - D.R.Brideoake
NR Red Rossini - K.Vella

Hotels near The Valley racecourse